Uprawa roślin ozdobnych. 3 rzeczy o których musisz pamiętać
Każdemu marzy się piękny ogród. Co zrobić, żeby taki był? Oczywiście, nie ma nic piękniejszego niż zdrowe i zadbane rośliny ozdobne. Ich uprawa – jak uprawa wszelkiego rodzaju roślin – niesie ze sobą różne obowiązki. Jest to temat szeroki i skomplikowany – w końcu rad powinno być tyle, ile jest gatunków roślin, bo w końcu każdy ma swoje specjalne potrzeby. Niemniej istnieją złote zasady, które dotyczą wszystkich roślin ozdobnych.
Grunt to gleba
Ogród nie będzie wyglądał pięknie, jeżeli poszczególne rośliny nie będą ładnie rosły – a czeka każdy krzew, drzewo i kwiat, jeżeli nie otrzyma odpowiednich warunków. Jednak wiele osób zapomina, że warunki to nie tylko światło i woda… Rośliny czerpią składniki z podłoża. Oznacza to, że zależnie od rodzaju powinny być sadzone w różnych miejscach. Gatunki jednoroczne rosną intensywnie, więc powinny być posadzone w miejscu wyjątkowo żyznym – warto wspomóc je także nawozem. Mniej troski wymagają rośliny dwuletnie, ponieważ z jednej strony nie zostaną w ogrodzie na lata, z drugiej – są bardziej odporne. Na koniec gatunki wieloletnie powinny być kontrolowane pod względem rozrastania. Kwestię odpowiedniego podłożona rozwiążemy przy projektowaniu ogrodu.
Pamiętaj o różnych wymaganiach różnych gatunków
Nawet jeżeli gatunki zostały już dobrane do Twoich potrzeb, a ogród perfekcyjnie zaprojektowany, to wcale nie koniec pracy (jest to wręcz początek). Rośliny ozdobne nie tylko wyglądają, ale też żyją. Tak jak wszystkie inne, potrzebują regularnej i świadomej uprawy. Jeżeli marzy Ci się piękny ogród, nie ma innego sposobu niż nauczenie się, czego potrzebują poszczególne okazy. Częstość nawadniania i nawożenia będzie uzależniona właśnie od gatunku rośliny. Także nie każdy rodzaj nawozu nadaje się w każdym przypadku. Jak wspomnieliśmy wyżej – jeżeli nie uśmiecha Ci się studiowanie ogrodnictwa, warto zaopatrzyć się w gatunki, które nie wymagają wiele troski.
Bądź czujny i obserwuj zmiany w ogrodzie
Rośliny nie mogą mówić, a jednak potrafią wiele zakomunikować. Uważny obserwator wyciągnie wartościowe informacje z samego wyglądu liści i kwiatów. Aby uprawa roślin ozdobnych przebiegała pomyślnie, trzeba pilnować roślin, zapobiegać chorobom, a w razie potrzeby – interweniować. Przykładowo, plamy na liściach mogą być sygnałem, że dany okaz zaatakowały bakterie lub grzyby. Alarmująca będzie także szara lub brązowa pleśń na liściach. Roślina więdnąca, pozbawiona niezbędnych składników odżywczych, zawoła o pomoc poprzez zwijające się liście.